AUSTRÁLIA ~ III. ~ Kempovanie, LGBTI+, veľké zmeny

03 ~ Experimentujem o 106

Písať treba o tom, čo je aktuálne. Začnem teda tým, že založiť si v Austrálii živnosť trvalo pár minút. Nie, netreba ísť osobne, stačí cez internet. Keďže som vyrastala na Slovensku, takýto bezproblémový proces mi robí šoky a premýšľam, kde je háčik. Každopádne, už som v doslovnom preklade samostatný obchodník. Presnejšie povedané na apríl už aj vybookovaný. Znie to ľahšie ako to je. Je to ťažšie ako to znie. Podstatné je však to, ze ma to celé motivuje ku konzistencii, čo je vec, s ktorou popri skákaní medzi X projektami a koníčkami, pociťujem ako celkom zásadnú výzvu.

Vo svete, kde môžeš byť hocikto a sledovať hocičo, buď láskává {aj k sebe} a sleduj čo Ťa napĺňa radosťou. LT.



Potulky útesmi končia, plnou parou vpred

Píše sa 3. mesiac a slovo experiment mi doslova zachraňuje mentálne zdravie. Všetko skúšam a pozerám sa na veci, ktoré verne poznám, čerstvými očami. Denné rituály. Práca s vedomou pozornosťou. Kontinuita vo vďačnosti začína byť pre mňa veľmi hodnotná.

Zákazky sa rozbiehajú, klienti si ma odporúčajú navzájom a ja chodím do práce trajektom, čo mi ako to píšem, príde ako z rozprávky. Prevetrá mi stresujúce myšlienky a keďže som na solárny pohon a milujem výhľady, na fotenia prichádzam každý deň ako po dovolenke. Oblaky ani nehovoriac, to sú také scenérie ~ čo deň, to inak nakreslené plátno.


Naceňovanie vlastného času a práce v inom jazyku, inej mene a na inom trhu je veľmi zaujímavá záležitosť. Prvá spolupráca vôbec bola s Johanessom, ktorý je freediving inštruktor a vedie kurzy Wim Hof Metódy tu na Northern Beaches {časť mesta Sydney, kde bývam}. Fotím pre neho eventy a pritrafilo sa mi aj fotenie pre Jiva Chi, ohňovú tanečnicu / jogínku a hudobného liečiteľa. Začínam bookovať prvé svadby a mám pocit, že tento vlak sa rozbieha celkom slušnou rýchlosťou.


LGBTI+ komunita, Mardi Gras pochod za rovnosť v láske

Povráva sa, že strach a predsudky máme z toho a ohľadne toho, čo nepoznáme. Priznám sa, že som nikdy úplne nemala pochopenú túto oblasť. Bola mi cudzia, keďže som vo svojom okolí nemala homosexuálov.

Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras (SGLMG) je LGBTQI+ nezisková organizácia, ktorá počas roka organizuje sprievod a festivaly v Sydney + niekoľko ďalších podujatí a podporných iniciatív. Zúčastňujú státisíce ľudí z celej Austrálie aj zo zámoria. SGLMG bola postavená na základoch, ktoré položili raní komunitní aktivisti, ktorí bojovali za práva LGBTQI+ v čase rozšíreného inštitucionalizovaného útlaku a diskriminácie.

Všetko sa to začalo v chladnú zimnú noc v roku 1978, keď sa polícia zišla na pouličnom festivale statočne oslavujúcom práva homosexuálov, keď bola homosexualita ešte nezákonná. Tento prvý Mardi Gras Parade skončil násilím a bolo zatknutých 53 ľudí. Policajný zásah podnietil komunitu, ktorá sa rozhodla, že už viac nebude mlčať. Mardi Gras sa stal rozhodujúcim momentom v histórii národa za práva homosexuálov. Ľudia vyšli hrdo na ulicu a robia tak do dnes. Organizácia po celý rok vyvíja iniciatívy, ktoré oslavujú LGBTQI+ identitu a presadzujú slobodné vyjadrenie svojej orientácie. V priebehu rokov dokázali, že tvárou v tvár nepriazni a prenasledovaniu dokáže komunita LGBTQI+ získať pozornosť, rozprúdiť diskusiu a zmeniť názory, zákony, životy, srdcia aj mysle.

V roku 2019 si ma líder jednej zo skupín, ktoré sa každoročne zapájajú do programu pochodu Mardi Gras, objednal, aby som zachytila momenty a dušu tejto komunity. Nosná téma tohto roka bola symbolicky BE FEARLESS | BUĎTE NEBOJÁCNI. Bol to nezabudnuteľný zážitok a dovolím si tvrdiť, že nielen že prišlo z mojej strany pochopenie a prijatie, ale dokonca ma neskutočne inšpirovali do budúcnosti. To som ešte netušila, že sa mi podarí v Sydney nafotiť aj oficiálne svadby rovnakého pohlavia.

Kempovanie je svätý grál, nekonečné pláže vyrážajú dych

Konečne som sa odhodlala na prvý camping na tomto krásnom kúsku Zeme. Zablúdili sme na slávne Seal Rocks. Dlhá, podmanivá divoká pláž. Dalo sa tam stratiť a oblaky mi pripomínali Falca z nekonečného príbehu. Tulene som nevidela, ale mali sme šťastie na delfínov.Bol to jeden z kratších výletov, ale zaklincovali sme to aj zastávkou na Port Stephens, keďže sme to mali jedným šupom. Miesto je známe pre najdlhšie pohublivé duny na južnej pologuli. Pre čislaľubivých 32 km dlhé a 30 metrov vysoké. Totálna pastva pre oči. Určite sa sem plánujem ešte vrátiť a preskúmať krivky. 

Prechádzky som neznášala. Pamätám si ako som si po operácii kolena {keď som sa odznova učila chodiť} sľúbila, že budem vďačná, keď sa budem môcť aspoň prejsť. Sydney mi v tejto lenivosti pomáha, lebo za každým rohom je dych vyrážajúci útes a coastal walk {trasa popri útesoch} a môj milovaný oceán. Zatiaľ som si prešla Manly to spit bridge, Manly to Dee Why a Bondi to Coogee. Na jednej z týchto trás som dokonca nafotila aj párik z nášho rodného Slovenska a dodnes mám pri pohľade na tie fotky zimomriavky. Krásne Austrálske začiatky.



Pauza v Indonézii

Najčerstvejšia novinka je, že o 2 týždne opúšťam na 2 a pol mesiaca Sydney. Pôjdem na miesto, o ktorom som snívala {a myslím, že vôbec nie jediná} odkedy som videla slaďárnu Eat, pray, love… strávim 32. narodeniny na Bali v Ubude. Ošialená možnosťou ísť pozrieť Ketutov príbytok a oprieť sa do pohybového vzdelávania. Všetko sa zbehlo veľmi rýchlo a opäť pri mne stála kamoška, aby som si dokázala kúpiť letenku 😀 Nové dobrodružstvo už kuká zpoza oceánu a viac o ňom nájdete tu alebo keď kliknite na ďalší článok nižšie.


Komentáre
Pridaj komentár